Aktuálně

Bohyně vína Meditrina letos zvolila šampionem pavlovické André

(Tisková zpráva) Vinařská soutěž s komisí složenou výhradně ze samých degustátorek má za sebou druhý ročník. V sobotu 6. března se v Sokolovně ve Velkých Pavlovicích sešly nad 231 vzorky vín a zvolily šampionem soutěže André ze Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice. Novinkou letošní soutěže byla kategorie vín VOC.

Meditrina dostala svůj název podle římské bohyně zdraví a vína a její organizátorky si vzaly za cíl spojit ženy vinařského oboru, aby představily svoji práci a vytvořily příležitost profesního setkávání. Nápad podpořily Velké Pavlovice i vinařské organizace a byl položen základ nové vinařské soutěže.

Mezi přihlášenými vzorky převládala sladší vína, což je do značné míry určeno povahou posledního ročníku. Degustátorky však potvrdily to, co ukázal již první ročník – ačkoli se o ženách říká, že mají radši sladká vína, šampionem se stalo suché André. „Vítězství právě tohoto vína má poněkud symbolický charakter. André bylo vyšlechtěno právě ve Velkých Pavlovicích ve Šlechtitelské stanici. Titul je svým způsobem poctou jejich práci,“ řekla k výsledkům Ing. Liana Hrabálková, první viceprezidentka Svazu vinařů, která slavnostně předala ocenění šampiona společně s odbornou garantkou soutěže Ing. Kateřinou Černou.

 Výsledky Meditriny 2016

Hodnotitelky zvolily šampionem soutěže André stará réva 2013, Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s., s celkovými 90 body. Nejlepším v kategorii tichých bílých suchých a polosuchých vín bylo Neuburské 2015, taktéž Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s., s celkovými 88 body. Vítězem tichých červených suchých a polosuchých vín degustátorky zvolily Frankovku 2013 z produkce Vinium a.s. Velké Pavlovice, které ohodnotily 87,60 body. V kategorii Rosé a klarety suché a polosuché vyhrálo Svatovavřinecké klaret ZD Němčičky s 88,40 body. Mezi tichými polosladkými medaili získal Merlot rosé 2015 z Vinařství Vajbar Bronislav Rakvice s 87,80 body. První mezi tichými sladkými víny byl Merlot 2014 z vinařství Ing. Miroslav Volařík s 88,20 body. Nejlepší kolekcí byla zvolena vína ZD Němčičky. V nové kategorii vín VOC se na prvním místě umístilo Rose Trkmanska 2015, VOC Modré hory, z produkce Víno J. Stávek Němčičky s 86 body.

Večerní slavnostní vyhlášení ve znamení Junior bandu

Slavnostní vyhlášení opět provázel slavnostní večer s programem, v němž se představila taneční škola manželů Novosádových s latinsko-americkými tanci i ukázky orientálních tanců v podání studentů jejich kurzů. O hosty se staraly hostesky, oděné do šatů v antickém stylu v duchu bohyně Meditriny. Dvacetičlenný Junior band příjemně překvapil dobře namíchaným hudebním repertoárem, v němž se objevil jazz i oldies. Skvělý výkon předvedla i zpěvačka Junior bandu, Karolína Osičková, která je rovněž rodačkou z Velkých Pavlovic. „Chtěla bych poděkovat všem vinařům a poblahopřát k jejím úspěchům. Děkuji za podporu i všem organizátorům i partnerům plesu. Věřím, že Meditrina si již našla své místo mezi vinařskými soutěžemi a veškeré pozitivní ohlasy jsou nám motivací do dalšího ročníku,“ řekla k proběhlé soutěži její hlavní organizátorka Pavla Škrabalová.

 

Meditrina 2016 – tisková zpráva ke stažení

DSC_4493 DSC_4503